Facebook Taklit Bir Hesabı Şikayet Etme

19.01.2018
37
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Facebook Taklit Bir Hesabı Şikayet Etme

Facebook taklit bir hesap nasıl kapatılır? Adıma açılan sahte Facebook hesabını nasıl kapatabilirim? Facebook taklit hesabı şikayet etme işlemi nasıl gerçekleştirilir? Taklit bir Facebook hesabı nasıl kapatılır? Facebook sahte hesap nasıl şikayet edilir? Sahte isimle açılan Facebook hesabı nasıl kapatılır? Taklit bir Facebook hesabı nasıl şikayet edilir?

Facebook’da yaşadığınız en büyük sorunlardan biri tanımadığınız bir kişinin sizi taklit etmesi, sizin adınız soyadınız üzerine profil hesabı açmasıdır. Açılan bu sahte profil üzerinden sizin arkadaşlarınız eklenerek sizin adınıza siyasi içerikli gönderi paylaşımları veya dolandırıcılık amaçlı gönderilen mesajlar nedeniyle büyük problemler yaratmaktadır. Sahte isimlerle veya resimlerle açılan bu profiller Facebook tarafından incelenerek kapatılabiliyor. Öncelikle sizin bu profili Facebook ekiplerine bildirmeniz gerekiyor, genellikle profil üzerinde bulunan şikayet et butonu üzerinden gerekli şikayetler yapılıyor fakat bu bölüm çoğu kullanıcı için bir çözüm yöntemi olmayabiliyor.

Facebook’da sizin adınıza açılmış veya sizin resimleriniz kullanılarak açılan sahte hesaplar Taklit Bir Hesabı Şikayet Edin formu üzerinden Facebook’a gönderildiğinde bu profil Facebook tarafından incelenerek direkt olarak kapatılabiliyor. Taklit Bir Hesabı Şikayet Etme formuna ulaşabilmek için BURAYA TIKLAYINIZ!

Taklit Bir Hesabı Şikayet Edin formu açıldığında karşınıza gelen seçeneklerden Birisi beni veya bir arkadaşımı taklit eden bir hesap açmış seçeneğini işaretleyip bir sonraki bölümü açalım.

1-adima-acilan-sahte-hesabi-nasil-kapattirabilirim

Açılan bölümde Bir Facebook Hesabınız Var mı? seçeneğinde Hayır seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor, çünkü burada önemli olan nokta Facebook hesabına sahip olsanız bile Hayır seçeneği işaretlenmediği takdirde Facebook’a form gönderemiyorsunuz. Hayır seçeneğini işaretleyip devam edelim.

2-taklit-bir-hesabi-kapatma

Bu bölümde ise Bu hesap mı sizi taklit ediyor? sorusuna taklit edilen kişi sizseniz eğer Evet, taklit edilen kişi benim seçeneğini işaretleyip devam etmeniz gerekiyor, aksi takdirde taklit edilen kişinin yetkili temsilcisiyim veya hayır arkadaşımı taklit ediyor seçeneğini seçerseniz Facebook hesabın doğrulanması nedeniyle size sorulan soruları biraz daha sıklaştırabilir ve buda sizi form gönderebilmeniz için zorlaştırabilir.

3-facebook-sahte-hesabi-kapatma

Evet, taklit edilen kişi benim seçeneğini işaretledikten sonra karşınıza Facebook ekiplerine göndereceğiniz form açılacaktır. Açılan formda Nüfus cüzdanınızda yazan adınız soyadınız bölümüne kimlik bilgilerinizi birebir yazmanız gerekiyor, aksi takdirde olumsuz bir yanıt alabilirsiniz. İletişim e-posta adresiniz bölümüne ise şuanda aktif kullandığınız şifresini bildiğiniz bir mail adresi yazmanız gerekiyor, çünkü Facebook sizinle bu mail üzerinden irtibata geçecektir. Taklit profilde yazan tam ad bölümüne ise sizi taklit eden profilin tam adını harf uyumuna uyarak birebir yazmanız gerekiyor. Taklit profilin bağlantısı (URL’si) bölümüne ise sizi taklit eden kişinin profilini açtıktan sonra yukarıdaki adres satırında yer alan internet adresini yazmanız gerekiyor. ( Not: Facebook mobil uygulamasında bu bölümü göremeyebilirsiniz, bu yüzden tarayıcı üzerinden veya masaüstü bilgisayar üzerinden bu işlemi yapmanızda fayda var).

Kimlik Yükleyin bölümüne ise adınız soy adınız ve doğum tarihinizin net olarak yazdığı herhangi bir kimlik kartı, nüfus cüzdanı, yeni ehliyet v.b. bir belgenin sadece ön yüzünün resmini çekip yüklemek olacaktır. Burada sizden istenen bilgiler dışında yer alan T.C. kimlik numarası veya Seri no gibi bilgileri bir kağıt veya kalem yardımıyla veya bilgisayar üzerinde kapatarak Facebook’a gönderebilirsiniz, yani bu özel bilgileri paylaşmanıza gerek yoktur. Burada önemli olan husus İsim Soy isim ve doğum tarihinizdir. Kimlik resmini gerekli alana yükledikten sonra hemen altında bulunan Ek Bilgiler bölümüne kısaca ” Belirtmiş olduğum hesap benim bilgilerimi kullanarak beni taklit etmekte hesabın kapatılmasını talep ediyorum.” gibi bir yazı yazabilirsiniz.

4-facebook-sahte-hesabi-sikayet-etme

Gerekli alanları istenilen şekilde doldurduktan sonra sağ en altta bulunan Gönder butonuna basarak formu Facebook ekiplerine gönderiyoruz. Formunuz gönderildikten sonra Facebook tarafından incelenecek ve buraya yazmış olduğunuz İletişim e-posta adresinize gerekli cevabı gönderecektir, bu süreçte mail adresinizi sıklıkla kontrol etmeniz gerekiyor, eksik bilgi gönderildiğinde veya daha fazla bilgi gönderilmesi istendiğinde Facebook sizinle tekrar mail üzerinden iletişime geçecektir. Göndermiş olduğunuz bilgiler neticesinde Facebook hesabınızın gerçek anlamda taklit edildiğini düşünürse eğer şikayet etmiş profili inceleyerek en geç 1 hafta içerisinde kapatacaktır.

Yönetici | Owner | Teknoloji Devri |
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.