Teknoloji Devri
marmaray

Marmaray Ekonomiye Büyük Katkı Sundu!

Marmaray Ekonomiye Büyük Katkı Sundu!

Dünya tarihinde asrın projesi olarak da bilinen Marmaray ekonomiye sunduğu büyük katkı ile  dikkatleri üzerine çekiyor. Konfor, zaman ve fiyat olarak kolaylık sağlayan Marmaray açıldığı günden bu zamana kadar 800 milyon türk lirasını aşan bir gelir sağladığı tespit edildi.

İstanbul için ekonomik olarak önemli bir katkı sağlayan Marmaray, Avrupa ve Asya kıtasını birleştirerek kesintisiz bir ulaşım imkanı sağlıyor. İki kıta arasındaki yolculuk süresini en aza indirerek yolcular için konfor ve fiyat konusunda kolaylık sağlıyor.

Zeytinburnu ile Kadıköy arasında seyir eden Marmaray’ın ücreti 2,60 TL olması ile yolcuların gönlünü kazanan en iyi ulaşım aracı olarak yer almakta. Yine aynı şekilde Halkalı – Gebze olarak açılan istasyonlar ise 115 dakikalık süre zarfı içerisinde yolcuları trafik yoğunluğundan kurtararak cüzi bir miktar karşılığı konforlu seyahat imkanı sağlıyor.

marmaray-istasyonlari

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın açıklamalarına göre açılışının yapıldığı 29 Ekim 2013’ten 2019 yılı Ocak ayına kadar yaklaşık 310 milyon yolcunun yararlandığı Marmaray’ın, yolcu başı kullanım ücreti ortalama 2 lira 60 kuruş olarak hesaplandığında, devletin kasasına giren miktar 800 milyon TL’yi aşıyor.”

Dünya tarihinin en önemli projesi olarak bilinen Marmaray’da Kazlıçeşme – Zeytinburnu hattı olarak günde 200 bin yolcunun taşındığı belirtildi. Halkalı – Gebze hattının açılmasıyla beraber bu yolcu sayının yaklaşık iki veya 3 katı olacağı tahmin ediliyor. Halkalı – Gebze banliyo hattınında açılmasıyla beraber güzergah ve istasyon sayıları da artış gösterdi. Marmaray hattında aktif olarak çalışmakta olan 43 istasyon bulunuyor. Marmaray banliyo hatlarında kullanılan istasyonlar ise şöyle; Halkalı, Mustafa Kemal, Küçükçekmece, Florya, Florya Akvaryum, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Bakırköy, Yenimahalle, Zeytinburnu, Kazlıçeşme, Yenikapı, Sirkeci, Üsküdar, Ayrılık Çeşmesi ,Söğütlüçeşme, Feneryolu, Göztepe, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Küçükyalı, İdealtepe, Süreyya Plajı, Maltepe, Cevizli, Atalar, Başak, Kartal, Yunus, Pendik, Kaynarca, Tersane, Güzelyalı, Aydıntepe, İçmeler, Tuzla, Çayırova, Fatih, Osmangazi, Darıca, Gebze

marmaray-guzergahlari

 

3 Yorumlar

  1. Tabiki öyle basit bir proje değil, asrın projesi Marmaray..

  2. serhat baştürk

    Pendik ataköy nezaman açılacak acaba?

  3. Serhat Baştürk

    Haberlerde açılacağı bilgisi var fakat kesin tarih belirli mi acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir