Tenda D151 Modem Kurulumu (Resimli)

21.03.2018
21
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Tenda D151 Modem Kurulumu (Resimli)

Tenda D151 Modem Kurulumu (Resimli) nasıl yapılır? Tenda D151 modem kablosuz ayarları nasıl yapılır? Tenda D151 modem kurulumu nasıl yapılır? Tenda D151 modem şifresi nedir? Tenda D151 modem kopma sorunu nasıl giderilir? Tenda D151 modem kanal ayarları nasıl yapılır? Tenda D151 modem kurulumu yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tenda D151 Modem Kurulumu (Resimli) işlemi gerçekleştirebilmek için makalemizin devamındaki adımları uygulayıp konuyla alakalı modem kurulumu yapabilirsiniz.

Tenda D151 Modem Kurulumu işlemlerinin yapılabilmesi için modem prize takılı ve duvardan gelen ana hat ADSL kablosu takılı durumda olmasıyla birlikte modeminizin açık olması gerekmektedir. Modeminizin üzerinde yazana ADSL ışının sabit olduğundan emin olduktan sonra modeminizi hem kablolu hem kablosuz olarak bağlantı kurarak boş bir internet sayfası açıp adres satırına 192.168.1.1 yazıp git veya enter tuşuna basarak Tenda D151 modem arayüz kurulum kısmına geliyoruz.

tenda-d151-modem-sifresi

192.168.1.1 sayfasına giriş yaptıktan sonra açılan kısımda Kullanıcı adına admin hemen altında yer alan Şifre alanına ise admin yazarak Giriş’e tıklayarak modem arayüz bölümüne giriş yapıyoruz. (Not: modem arayüzü kullanıcı adı ve şifre hatalı uyarısı alırsanız eğer daha öncesinde modem arayüz şifresini değiştirmişsiniz yada yanlış yazıyorsunuz demektir yapmanız gereken   modemin arka kısmında yer alan reset butonuna 5-10 saniye basarak resetledikten sonra tekrardan Kullanıcı adı bölümüne admin hemen altında yer alan Şifre bölümüne ise admin yazarak giriş yaparak kurulum sayfasını açabilirsiniz.)

 

tenda-d151-modem-kurulumu

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra karşınıza açılacak olan ekranda kurulum bölümü gelecektir. İnternet Kurulum bölümünün alt kısmında yer alan Link Tipi bölümüne Telefon Kablosu  olarak seçip bir alt kısma geçiyoruz. Ülke Turkey olacak şekilde ülke seçimini yapmanız gerekmektedir. Ülke kısmını da belirledikten sonra ISP (İnternet Servis Protokolü) bölümüne hangi internet servis sağlayıcısından internet erişimi alıyorsanız (ttnet, superonline ,vodafone vb.) bu bölüm üzerinden o internet servis sağlayıcısını seçmeniz gerekmektedir. Sonrasın da VPI/VCI kısmının sağında yer alan bölümden  VPI:8  VCI:35 olarak seçtikten sonra İnternet Bağlantı Tipi kısmına PPPoE seçmeniz gerekmektedir. İnternet Bağlantısı Kullanıcı adı bölümüne internet servis sağlayıcınızdan (ttnet, vodafone, superonline vb.) almış olduğunuz @domain (@ttnet,@vodafone vb.) uzantılı kullanıcı adınızı yazıyorsunuz. İnternet Bağlantısı Şifresi bölümüne ise internet servis sağlayıcınızdan size verilen şifrenizi yazarak bu kısımları eksiksiz olacak şekilde doldurup kuruluma devam ediyoruz.

tenda-d151-modem

Adsl kullanıcı adı ve şifre girişini yaptıktan sonra karşınıza açılan bölümde Kablosuz Kurulum başlığının altında yer alan kısımları eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bu kısımda Kablosuz Etkinleştirme  işaretli olacak şekilde yaparak  Kablosuz Adı (Wİ-Fi) bölümüne türkçe karakter bulundurmadan boşluk bırakmadan bir kablosuz ağ isimi belirliyorsunuz. Kablosuz Kanal  bölümüne 11  yaparak  Güvenlik Modu bölümünü ise  WPA-2 PSK olarak belirlemeniz gerekmektedir.  Şifrelemesi  kısmına ise AES olacak şekilde seçip  kablosuz ayarlarını ve kurulumu tamamlamak için son işlem olarak Kablosuz Şifresi bölümüne en az 8 karakter harf ve rakam içerecek türkçe karakter içermeyecek şekilde bir kablosuz şifre belirliyorsunuz. Kurulum işlemine tamamlamak için sayfanın alt kısmında yer alan TAMAM butonuna basarak modem kurulum işlemini tamamlıyorsunuz. modeminizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

tenda-d151-modem-ayarlari

 

 

Kurulum adımlarını doğru bir şekilde yaptığınız takdirde internete giriş yapamıyorsanız, internet hizmetini almış olduğunuz servis sağlayıcınız ile irtibat kurmanız gerekebilir.

Yönetici | Owner | Teknoloji Devri |
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.