Tenda FH-303 Modem Router Kurulumu

31.03.2018
40
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-
Tenda FH-303 Modem Router Kurulumu

Tenda FH-303 Modem Router Kurulumu nasıl yapılır ? Tenda FH-303 access point kurulumu nasıl yapılır? Tenda FH-303 menzil genişletici kurulumu nasıl yapılır? Tenda FH-303 router kurulumu nasıl yapılır? Tenda FH-303 modem router şifresi nedir? Tenda FH-303 router kablosuz ayarları nasıl yapılır? Tenda FH-303 köprü modu nasıl etkinleştirilir? Tenda FH-303 access point şifresi nedir? Tenda FH-303 modem ayarları nasıl yapılır?

Tenda FH-303 router kurulum işlemi yapılabilmesi için ana modemin router cihazın yanında veya çekim mesafesi içerisinde olması gerekiyor. Tenda FH-303 modem router cihazı prize taktıktan sonra kablolu veya kablosuz olarak herhangi bir bilgisayar, cep telefonu, tablet v.b. cihaz üzerinden bağlantı kurarak, boş bir internet sayfası açıp yukarıda yer alan adres satırına 192.168.0.1 yazarak Enter veya Git tuşu ile sayfaya giriş yapıyoruz.

tenda-fh-303-1

Modem router kullanıcı giriş ekranı sayfası açılacaktır, sayfa açıldığında kullanıcı adı bölümünde varsayılan olarak belirlenen admin yazmaktadır. Şifre bölümüne ise admin yazarak hemen altında yer alan Tamam butonuna tıklayıp sayfaya giriş yapıyoruz. (Not: Kullanıcı adı şifre hatalı uyarısı alıyorsanız eğer yapmanız gereken işlem router üzerinde yer alan reset çukuruna bir iğne, kürdan veya elinizde 5-10 sn basılı tutarak router cihazına reset attıktan sonra aynı bilgilerle giriş yapabilirsiniz.

tenda-fh-303-router-2

Router arayüz sayfası açıldığı takdirde menzil genişletici / repeater veya access point olarak kurulum yapabilmeniz için açılan sayfada Gelişmiş sekmesine tıklayarak sayfaya giriş yapıyoruz.

tenda-fh-303-router-sifresi-3

Gelişmiş ayarlar sayfasına giriş yaptıktan sonra yukarıda yer alan seçeneklerden Kablosuz sekmesine tıklayarak router ayarlarını yapılandıracağımız sayfaya giriş yapıyoruz.

tenda-fh-303-router-kurulumu-4

Kablosuz ayarları sayfasına giriş yaptıktan sonra açılan bölümde sol tarafta yer alan seçeneklerden Kablosuz Genişletici sekmesine tıklayarak sayfayı açıyoruz. Açılan sayfada Genişletici Modu bölümünde Evrensel Tekrarlayıcı seçeneğini belirleyerek router kurulum işlemini başlatıyoruz. Güvenlik Modu bölümünün hemen altında yer alan Taramayı Aç butonuna tıklayarak bağlantı kuracağınız ana modemin ismine ulaşıyoruz.

tenda-fh-303-modem-kurulumu-5

Taramayı Aç butonuna tıkladıktan sonra hemen altında açılan listede eşlemek istediğiniz ana modemin kablosuz ağ adının yanında bulunan halkayı işaretleyerek bu ağ adını seçmeniz gerekmektedir.

tenda-fh-303-modem-sifresi-6

Router cihazını eşlemek istediğiniz ana modem kablosuz ağ adını seçtikten sonra hemen üstünde açılan sayfada Kanal bölümünü ana modemde yer alan kanalı seçerek, hemen altındaki Güvenlik Modu seçeneğini ise yine ana modemde yer alan güvenlik moduyla aynı olacak şekilde belirledikten sonra son olarak Güvenlik Anahtarı bölümüne ise ana modeminizin kablosuz ağ şifresini yazarak sayfanın hemen altında yer alan Tamam butonuna tıklayıp router cihazını ama modemle eşleştirebilirsiniz.

tenda-fh-303-router-kablosuz-ayarlari-7

Ana modem kablosuz ağ adını seçerek kablosuz ağ şifresini ve diğer ayarları belirleyip ayarları kaydettikten sonra router kendini yeniden başlatarak ana modeme eşleme işlemi gerçekleştirecektir. Karşınıza açılan ekranda durum çubuğu üzerinden ilerlemeyi takip edebilirsiniz.

tenda-fh-303-sifresi-8

Router kendini yeniden başlattıktan sonra tekrar arayüz sayfası üzerinden yukarıda yer alan Kablosuz seçeneğine tıklayarak açılan sayfada sol tarafta bulunan kategorilerden Kablosuz Ağ Temel Ayarları sekmesine tıklayıp router kablosuz ayarlarını yapılandıracağımız sayfaya giriş yapıyoruz. Açılan sayfada İkincil SSID bölümüne router / menzil genişletici cihazında kullanacağınız kablosuz ağ adını belirleyerek sayfanın hemen altında yer alan Tamam butonuna tıklayıp ayarları kaydediyoruz.

tenda-fh-303-router-ayarlari-9

Router olarak kullanılacak modemin kablosuz ağ adını belirledikten sonra kablosuz şifresini belirleyebilmeniz için sol tarafta bulunan seçeneklerden Wireless Security / Kablosuz Ağ Güvenliği sekmesine tıklayarak açılan sayfada Security Key bölümüne Türkçe karakter bulundurmadan boşluk bırakmadan en az 8 karakter harf ve rakam olacak şekilde bir kablosuz ağ şifreyi belirleyip sayfanın hemen altında bulunan Tamam / OK butonuna tıklayıp ayarları kaydediyoruz.

tenda-fh-303-ayarlari-10

Eğer, Tenda FH-303 modeminizi access point modunda kurmak isterseniz eğer gerekli işlemleri gerçekleştirdikten sonra yukarıda yer alan seçeneklerden Advanced sekmesine tıklayarak açılan sayfada sol tarafta bulunan kategorilerden DHCP Server seçeneğine giriş yaparak açılan sayfada  DHCP Server seçeneği karşısında bulunan tiki işaretlemeden kutucuğu boş bırakarak OK / Tamam butonuna tıklayıp ayarları kaydediyoruz.

tenda-fh-303-access-point-sifresi-11

DHCP’yi kapattıktan sonra ana kablolu bağlantı kurduğunuz ana modeme eşleme yapabilmeniz için öncelikle access pointi ana modem ile aynı ip havuzuna almanız gerekiyor. Advanced seçeneği içerisinde sol tarafta bulunan menülerden LAN Settings sekmesine tıklayıp, açılan sayfada IP Address bölümüne ana modeme uygun olacak şekilde bir ip adresi belirleyerek hemen altında yer alan OK / Tamam butonuna tıklayıp ayarları kaydediyoruz.

tenda-fh-303-modem-kablosuz-ayarlari-12

Tenda FH-303 modem router cihazını ister repeater, ister access point olarak kurduktan sonra herhangi bir cihaz üzerinden bu cihaza kablolu veya kablosuz bağlantı kurarak internete giriş yapabilirsiniz.

Yönetici | Owner | Teknoloji Devri |
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.