Tenda W300d Modem Kurulumu (Resimli)

05.03.2018
26
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Tenda W300d Modem Kurulumu (Resimli)

Tenda W300d Modem Kurulumu (Resimli) nasıl yapılır? Tenda W300d modem kablosuz ayarları nasıl yapılır? Tenda W300d modem şifresi nedir? Tenda W300d modem internet ayarları nasıl yapılır? Tenda W300d modem kanal ayarları nasıl yapılır? Tenda W300d modem wifi şifresi nasıl değiştirilir? Tenda W300d modem port açma işlemi nasıl gerçekleştirilir? Tenda W300d modem kurulumu yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Tenda W300d modem kurulum işleminin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle modem kablo bağlantılarının takılı olduğundan emin olmanız gerekiyor. Modem üzerinde yer alan ADSL veya DSL ışığı sabit olarak yanması gerekmektedir. Servis sağlayıcısından (ttnet, vodafone, superonline v.b.) adsl kullanıcı adı ve şifre bilgisini aldıktan sonra modem kurulumuna başlayabilirsiniz.

Modeme kablolu veya kablosuz olarak bağlı olan bir cihaz üzerinden boş bir internet sayfası açarak, yukarıda yer alan adres satırına 192.168.1.1 yazıp Enter tuşu ile giriş yapıyoruz. Modem giriş kullanıcı şifre bilgisi ekranı açıldığında Kullanıcı adı bölümüne admin Şifre bölümüne ise admin yazarak sayfanın hemen altında yer alan Tamam butonuna tıklayıp giriş yapıyoruz. (Not: Kullanıcı adı şifre hatalı uyarısı alıyorsanız eğer modemin arkasında yer alan reset çukuruna bir iğne veya kürdan yardımıyla 5-10 sn basılı tutarak modeme reset attıktan sonra aynı bilgilerle giriş yapabilirsiniz.)

tenda-w300d-modem-1

Modem arayüzü sayfasına giriş yaptıktan sonra modem internet ayarlarını yapılandırabilmeniz için sayfanın sol tarafında yer alan kategorilerden DSL Ayarları sekmesine tıklayarak açılan sayfada orta bölümde yer alan İleri butonuna tıklayıp sayfaya giriş yapıyoruz.

tenda-w300d-modem-kurulumu-2

Modem internet ayarları sayfası açıldığı takdirde İnternet bağlantı tipi bölümünde PPPoE seçeneğini belirleyip, hemen altındaki Sanal Devre bölümü üzerinden VPI: 8 VCI: 35 seçeneklerini belirledikten sonra PPPoE Ayarları bölümünde yer alan Kullanıcı Adı alanında servis sağlayıcısından (ttnet, vodafone, superonline v.b.) almış olduğunuz kullanıcı adını uzantısıyla (örn: @ttnet) beraber yazarak, hemen altındaki Şifre bölümüne ise yine servis sağlayıcınızdan almış olduğunuz şifreyi yazarak sayfanın hemen altındaki Uygula butonuna tıklamanız gerekiyor.

tenda-w300d-modem-sifresi-3

Uygula butonuna tıkladıktan sonra gelen uyarı penceresinde Tamam butonuna tıklayarak ayarların kaydedilebilmesi için modemi yeniden başlatıyoruz.

tenda-w300d-modem-kablosuz-ayarlari-4

Ayarların kaydedilebilmesi için modem kendini yeniden başlattığı esnada karşınıza açılan yüzdelik durum çubuğu üzerinden süreci takip edebilirsiniz.

tenda-w300d-modem-ayarlari-5

Modem internet ayarlarını yapılandırdıktan sonra kablosuz ayarları yapılandırabilmeniz için modem arayüzü sayfasına tekrar giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan kategorilerden WLAN Ayarları sekmesine tıklayarak hemen altında açılan bölümde Ana Ayarlar bölümüne tıklayıp sayfaya giriş yapıyoruz.

tenda-w300d-modem-port-acma-6

Modem kablosuz ayarları yapılandıracağımız Ana Ayarlar sayfasına giriş yaptıktan sonra orta bölümde ikinci sırada yer alan Ana SSID bölümüne Türkçe karakter bulundurmadan, boşluk bırakmadan bir kablosuz ağ (Wi-Fi) adı belirleyerek sayfanın hemen altında yer alan Uygula butonuna tıklayıp ayarları kaydediyoruz.

tenda-w300d-modem-kanal-ayarlari-7

Modem kablosuz ağ adını belirledikten sonra şifre belirleyebilmeniz için sol tarafta bulunan seçeneklerden Güvenlik Ayarları sekmesine tıklayarak, açılan sayfada Şifre Öbeği bölümüne Türkçe karakter bulundurmadan, boşluk bırakmadan, en az 8 karakter harf ve rakam olacak şekilde bir kablosuz ağ (Wi-Fi) şifresi belirleyerek sayfanın altında yer alan Uygula butonuna tıklayıp ayarları kaydedip modem kurulumunu tamamlıyoruz. Modem internet ve kablosuz ayarlarını yapılandırdıktan sonra herhangi bir cihaz üzerinden modem kablolu veya kablosuz bağlantı kurarak internete giriş yapabilirsiniz.

tenda-w300d-internet-ayarlari-8

Kurulum adımlarını doğru bir şekilde yaptığınız takdirde internete giriş yapamıyorsanız, internet hizmetini almış olduğunuz servis sağlayıcınız ile irtibat kurmanız gerekebilir.

Yönetici | Owner | Teknoloji Devri |
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.