ZTE ZXHN H298A Modem Mac Filtreleme (Resimli Anlatım)

11.11.2022
335
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
ZTE ZXHN H298A Modem Mac Filtreleme (Resimli Anlatım)

ZTE ZXHN H298A Modem Mac Filtreleme

ZTE ZXHN H298A Modem mac filtreleme nasıl yapılır? ZTE ZXHN H298A Modem wifi engelleme nasıl yapılır? ZTE ZXHN H298A Modem mac filtreleme ayarları nereden gerçekleştirilir? ZTE ZXHN H298A Modem mac filtreleme kara liste nereden düzenlenir? ZTE ZXHN H298A Modem ak liste nereden düzenlenir? ZTE ZXHN H298A Modem wifi ağını kilitleme nasıl yapılır? ZTE ZXHN H298A Modem wifi girişini engelleme nasıl yapılır?

ZTE ZXHN H298A Modem mac filtreleme işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle modeme kablolu bağlantı kurmanız gerekiyor. Mac filtreleme işlemi esnasında kendi ağınızı devre dışı bırakma olanağı çok yüksektir. Bu sebepten kablolu bağlantı kurarak mac filtreleme işlemi yapmak her zaman önerilmektedir. Modem ile bilgisayar arasında kablolu bağlantı kurduktan sonra modem ara yüzüne 192.168.1.1 yazıp enter tuşu ile sayfaya giriş yapıyoruz. Kullanıcı adı bölümüne admin Şifre bölümüne ise tekrar admin yazarak Oturum Aç butonuna tıklayıp modem ara yüzüne giriş yapıyoruz.

Dilerseniz Youtube Kanalımız Üzerinden Diğer Videolarımıza Göz Atabilirsiniz!

(Not: Kullanıcı adı şifre hatalı uyarısı alıyorsanız eğer yapmanız gereken işlem, modemin hemen arkasında yer alan reset çukuruna bir iğne veya kürdan yardımıyla 5-10 sn. basılı tutarak, modeme reset attıktan sonra aynı bilgilerle giriş yapabilirsiniz.)

zte-h298a-modem-mac-ayarlari-1

Kullanıcı adı şifre bilgilerini giriş yaptıktan sonra modem ara yüzü şifre değiştirme ekranı açılacaktır. Bu pencere üzerinden yeni şifreyi belirleyip pencerenin altında yer alan Uygula butonuna tıklayarak modem ara yüzüne giriş yapıyoruz.

zte-h298a-modem-kara-liste-2

Modem ara yüzüne giriş gerçekleştirdikten sonra mac filtreleme işlemi yapmak için öncelikle kendi kullandığınız cihazın mac adresini bilmeniz gerekiyor. Mac adresinizi öğrenebilmek için aşağıdaki resimde yer alan adımları takip ediniz.

zte-h298a-modem-mac-filtreleme-nasil-yapilir

Mac filtreleme işleminde modeme izin vereceğiniz cihazın mac adresine ulaştıktan sonra modem ara yüzüne giriş yaparak izin vermek istediğiniz cihazın mac adresini eklemeniz gerekiyor. Modem ara yüzüne giriş yaptığınızda yukarıda yer alan menülerden İnternet sekmesine tıklayarak sol tarafta açılan sekmelerden Güvenlik seçeneğine giriş yaparak açılan pencerede Filtre Kriterleri menüsü bulunmaktadır. Filtre kriterleri menüsüne giriş yaptıktan sonra karşınıza açılan pencerede Mac Filtresi seçeneğini Açık konumuna alıyoruz. Diğer ayarları aşağıdaki resimde görüntülendiği üzere yapılandırıyoruz.

ZTE ZXHN H298A Modem Mac Filtreleme

Sayfanın altına doğru ilerlediğinizde MAC Filtresi bölümü üzerinden İsim alanına izin verilen cihaz yani kendi cihazınızın adını yazıyorsunuz. Hemen altında bulunan tip bölümüne ise Yönlendirme Protokol bölümüne ise Herhangi seçeneğini işaretleyip, son adım olarak kaynak MAC adresine yukarıdaki resimde belirtildiği gibi kendi cihazınızın mac adresini yazarak sayfanın sağ en altında yer alan Uygula butonuna tıklayıp ayarları kaydediyoruz.

Gerekli ayarları yapılandırdıktan sonra modeme sadece izin verdiğiniz cihazın bağlanmasını sağlamış olacaksınız. Bir veya birden fazla cihazları da yine aynı şekilde ekleyerek sadece ağınıza bağlanmak istediğiniz cihazları ekleyip dışardan herhangi bir bağlantı kurulmasını tamamen engelleyebilirsiniz. Dilerseniz ZTE H298A Modem Kurulumu makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Yönetici | Owner | Teknoloji Devri |
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Utku dedi ki:

    hocam bende üst kısımda internet bölümü yok

  2. Ekrem dedi ki:

    Banada yardımcı olabilirmisiniz ?