İnstagram Hesabı Nasıl Güvene Alınır?

17.12.2022
53
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
İnstagram Hesabı Nasıl Güvene Alınır?

İnstagram Hesabı Nasıl Güvene Alınır?

İnstagram hesaplarınızda sadece kullanıcı adı ve şifre belirleyip ve cep telefon numarası ve mail adresi ekleyerek hesabınızı güvene almış, sayılmıyorsunuz. İnternet üzerinden dolandırıcılık işlemi yapan şahıslar phisning (oltalama) dediğimiz yöntem ile bir çok kişinin sosyal medya hesaplarını ele geçirebiliyorlar. İntagram hesabı nasıl güvene alınır? adlı makalemizde ise hesabınızla alakalı dikkat etmeniz gereken adımları ve en önemli faktör olan İki Faktörlü Kimlik Doğrulama adımını nasıl aktif hale getirebileceğinizi anlatacağız.

İnstagram hesaplarınızda öncelik olarak mevcut şifreyi genellikle unuttuğunuz için, hesabınıza kayıtlı olan mail adresini ve kayıtlı olan cep telefon numarasını sürekli güncel tutmanız gerekiyor. İnstagram hesabınıza kayıtlı olan bilgileri güncel tuttuktan sonra ekstra bir güvenlik adımı olarak iki faktörlü kimlik doğrulamayı açmanız gerektiğini unutmayın. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için telefonunuzda İnstagram hesabınızın açık olması gerekiyor. İnstagram hesabınıza ulaşım sağlayamıyorsanız İnstagram Hesap Kurtarma makalemizi inceleyebilirsiniz.

İnstagram Hesabında Ekstra Güvenlik Önlemi Nasıl Alınır?

İnstagram hesabınıza mobil uygulama üzerinden giriş yaptığınız takdirde hesap ayarları bölümünden kayıtlı olan mail adresi ve cep telefon numaranız güncel ise aşağıda belirtilen adımları takip ederek, ekstra güvenlik önlemini almaya başlayalım. Öncelikle hesabınızdaki mobil uygulamaya giriş yaparak profil bölümünden Ayarlar sekmesine giriş yapalım. Ayarlar sekmesine tıkladıktan sonra orta bölümlerde yer alan Güvenlik sekmesine tıklayıp, hesabınızın güvenlik ayarlarına giriş yapalım. Güvenlik penceresi içerisinde yer alan İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması bölümüne giriş yaparak kodmatik ayarlarına giriş yapmamız gerekiyor.

instagram hesabını güvene alma

İnstagram mobil uygulamanızdan iki faktörlü kimlik doğrulama ayarlarına giriş yaptıktan sonra aşağıda yer alan İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması ekranında kimlik doğrulaması bölümü Açık olması gerekiyor. Açık değil ise üzerine tıklayarak bu ayarı açmalısınız. Dilerseniz Kısa Mesaj bölümüne tıklayıp hesabınıza şifre ile giriş yaptıktan sonra ekstra işlem olarak sms doğrulama (mobil bankacılık uygulamasına giriş yapar gibi sms doğrulama) işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ekstra Doğrulama İşlemi İçin:

Eğer farklı uygulamalar üzerinden kod gönderimi yapılmasını istiyorsanız Ek Yöntemler bölümüne giriş yaparak doğrulama kodlarını yedekleyeceğiniz alana giriş gerçekleştirelim.

 

instagram iki faktörlü kimlik doğrulama

Ek Yöntemler alanına giriş yaptıktan sonra en alt sekmede yer alan Yedek Kodlar alanına giriş yaparak, size verilecek olan yedek kodların sayfasına giriş gerçekleştirelim.

instagram kodmatik doğrulama

Yedek Kodlar sayfasına giriş gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki resimde görüldüğü üzere size verilen kodların ekran görüntüsünü veya farklı olarak not edebileceğiniz bir yere yedeğini alarak hesabınızı kalıcı olarak güvene alma işlemini sağlayabilirsiniz. Aşağıda yer alan kodlar ile hesabınıza erişim sağlanamadığı durumlarda veya hesabınızın çalınması durumunda bu kodlar üzerinden hesabınızı tekrar kurtarabilirsiniz.

 

instagram hesabını güvene al

Unutulmaması gereken önemli bir not ise hesabınızda kullanmak istediğiniz takipçi kasma, profilime kim bakmış veya beni kimler engellemiş gibi uygulamaların herhangi bir doğruluk payı bulunmadığı gibi telefonunuza yüklediğiniz takdirde verilen izinler doğrultusunda hesap bilgilerinizin karşı taraf ile paylaşılması da aşikardır. İnstagram hesabı nasıl güvene alınır? yazımız ile alakalı yedek kodlar veya kodmatik üzerinden hesabınızı kısa süre içerisinde geri almayı deneyebilirsiniz.

Yönetici | Owner | Teknoloji Devri |
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.