Vestel TV Turksat 4A Uydu Kanal Ayarları

vestel-tv

Vestel TV Turksat 4A Uydu Kanal Ayarı nasıl yapılır? Vestel televizyon uydu ayarları nasıl yapılır? Vestel led tv kanal ayarları nasıl yapılır? Veslte televizyoun turksat 4a uydu ayarları nasıl yapılır? Vestel led tv uydu ayarlama işlemi nasıl gerçekleştirilir? Vestel televizyonlarda turksat 4a kanal arama nasıl yapılır? Vestel smart tv uydu arama işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Vestel Led veya Smart televizyonlarda Türksat 4a uydu kanal ayarları yapılmasıyla ilgili kanal arama işlemi güncel frekans bilgileri üzerinden yapılmaktadır. Turksat 4a frekans bilgileri televizyon manuel arama bölümüne giriş yapıldığı takdirde anten kablo bağlantılarınız da herhangi bir problem yoksa eğer güncel kanal listesine ulaşabilirsiniz. Kanal araması yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken nokta merkezi sistem kullanılıyorsa eğer diğer kullanıcılarda sinyal olup olmadığı kontrol edilmeli, tek çanak kullanılıyor ise eğer tek çanağa bağlı birden fazla televizyon üzerinden sinyal kontrolü yapabilirsiniz. Sinyal yok uyarısı aldığınız takdirde yeniden uydu kurulumu yapılması gerekmektedir.

vestel-ledtv-turksat4a-uydu-ayarlari

Sinyal yok uyarısı alındığı takdirde televizyon içerisinden Menü ekranına giriş yaparak açılan pencerede Kurulum sekmesine tıklayıp uydu kurulumu yapacağımız ekrana geçiş yapıyoruz.

vestel-ledtv-kanal-ayarlari

Kurulum sekmesine tıkladıktan sonra açılan ekranda en alt tarafta bulunan İlk Kurulum seçeneğine giriş yaparak devam ediyoruz.

vestel-ledtv-uydu-ayarlari

İlk kurulum seçeneğine giriş yaptıktan sonra televizyonun tüm ayarlarının silineceğine dair bir bilgi gelecektir. Bu bölümde rahatlıkla televizyonun tüm ayarlarını sıfırlayabilirsiniz. Karşınıza gelen ekranda Evet butonu ile devam ediyoruz.

vestel-ledtv-turksat4a

Televizyon tamamen kapanarak yeniden başlayacaktır, bu aşamada bir süre beklemeniz gerekiyor. Televizyon yeniden açıldıktan sonra ilk kurulum ekranı açılacaktır. Bu bölümde Hoş geldiniz seçeneği üzerinden Türkçe dili ile devam ediyoruz.

vestel-ledtv-uydu-kanal-arama

Dil seçimini belirledikten sonra İlk kurulum ekranı içerisinde Ülke bölümünü Türkiye olarak belirleyip hemen altında arama tipi Tüm olarak ve Teletext Dili Türk/Gre olacak şekilde belirleyerek hemen altındaki Şifreli Kanalları Tarama Evet olarak seçip devam ediyoruz.

vestel-ledtv-uydu-arama

Televizyon kurulum modu karşınıza geldiği takdirde burada genel itibariyle kullanılan Ev modu seçeneğini işaretleyip devam ediyoruz.

vestel-ledtv-kanal

Sayısal arama tipi bölümünde ise Uydu ayarları yapılması gerektiği için Uydu seçeneğini belirleyip devam ediyoruz.

vestel-ledtv-turksat-

Sayısal arama tiği belirlendikten sonra Digitürk veya D-Smart kullanılmıyorsa eğer sadece HDMI veya uydu girişi üzerinden kullanılıyorsa birinci sırada yer alan Normal seçeneğini belirleyip bir sonraki ekrana geçiş yapıyoruz.

vestel-ledtv-frekans-ayarlari

Normal yayın seçimi yapıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken bölüm Anten Tipi bölümüdür. Burada merkezi sistem kullanılıyorsa eğer Diseq C seçeneği fakat tek çanak kullanıyorsanız eğer Direkt seçeneği üzerinden devam ediyoruz. Bu makalemizde yaygın olarak kullanılan tek çanak Direkt üzerinden devam ediyoruz.

vestel-ledtv-turksat-4a-frekans

Anten tipini belirledikten sonra Uydu seçeneği bölümünde Türkiye’de kullanılmakta olan Turksat (42.0E) belirleyip devam ediyoruz.

vestel-ledtv-uydu-kana-aramasi

Uyduyu belirleyip ok butonuna bastıktan sonra televizyon ana ekrana dönerek Henüz herhangi bir kanal eklenmedi. Kanalları eklemek için lütfen Kurulum menüsüne gidiniz. uyarısı ile karşılaşabilirsiniz. Bu uyarıyı almanız normaldir. Manuel arama yapılabilmesi için tekrar menüye giriş yapıyoruz.

vestel-tv-uydu-ayari

Menüye giriş yaptıktan sonra tekrar Kurulum seçeneği üzerinden devam ederek kanal araması yapacağımız ekrana giriş yapıyoruz.

vestel-ledtv-kanal-ayarlari-nasil-yapilir

Kurulum ekranına giriş yaptıktan sonra manuel kanal arama işleminin yapılabilmesi için Manuel Kanal Arama seçeneği üzerinden bir sonraki ekrana geçiş yapıyoruz.

vestel-tv-uydu-arama

Manuel Kanal arama ekranına giriş yaptıktan sonra, karşınıza gelen ekranda Arama tipi bölümünde Uydu Frekans bölümüne ise 12423 yazarak, Polarizasyon bölümünü Yatay olarak belirleyip Sembol Oranını 30000 olarak, hemen altındaki Şebeke arama bölümünü Etkin, Uydu bölümünde ise Turksat (42.0E) seçeneğini belirledikten sonra kanal arama işlemi başlatabilirsiniz.

vestel-tv-uydu-arama-nasil-yapilir

Kanal aramasında sonuç alınamadıysa eğer diğer alternatif frekansları deneyebilirsiniz.

 • Arama Tipi: Uydu
 • Frekans: 12380
 • Polarizasyon: Dikey
 • Sembol Oranı: 27500
 • Şebeke Arama: Etkin
 • Uydu: Turksat (42.0E)

vestel-tv-turksat4a-frekans-ayari

Yukarıdaki resimlerde yer alan frekans bilgilerini doğru bir şekilde yazarak kanal araması başlattığınız takdir de kanalların listelendiğini görebilirsiniz. İki ayrı frekans değerlerinde kanal araması yaptığınız takdirde kanallar görüntülenmiyor, sinyal yok uyarısı alıyorsanız eğer anten bağlantınızı kontrol etmeniz gerekebilir.

youtubelogo
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • Egehan
  4 sene önce

  Tum kanallar silindi yardim edin

  yorum beğen
  • Erbay
   4 sene önce

   Merhaba,

   Makaleyi detaylı inceleyerek var olan probleminizi çözebilirsiniz.

   yorum beğen